O co chodzi z TikTokiem? Andrzej Duda (nie) wie!

Jesteśmy świadkami wydarzenia – przynajmniej – przełomowego w "internetach". Prezydent Andrzej Duda założył konto na TikTok, czym wywołał falę skrajnych komentarzy. Czy słusznie? Sama platforma nie jest kontrowersyjna, ale to, co ludzie tam zamieszczają oraz w jakim czasie prezydent czyni ten ruch, już tak.

 Najstarszą i najsilniejszą emocją ludzkości jest strach, a najstarszym i najsilniejszym rodzajem strachu jest strach przed nieznanym – pisał Howard Phillips Lovecraft. Dlatego kilka słów o tym, czym jest Tik Tok.  Z platformy społecznościowej korzystają głównie młodzi ludzie, którzy umieszczają w sieci krótkie, zabawne (przynajmniej w założeniu) filmiki - w większości treścią zbliżone do teledysków muzycznych. TikTok wyrasta na giganta, jeśli chodzi o tego typu aplikacje. 13–15 lat – w takim wieku jest 65% użytkowników TikToka, o których zwykliśmy mówić milenialsi. To pierwsze pokolenie, które z technologiami jest oswojone już od urodzenia. Z większą wprawą obsługuje smartfony i tablety niż rodzice czy starsze rodzeństwo. To sieciowi tubylcy – jak ich nazywają socjologowie.

Starsze pokolenie może mieć problem z "ogarnięciem" tej platformy. Osobiście również długo się wzbraniałem przez założeniem tego "diabelstwa", ale ze względów choćby zawodowych zainstalowałem (przed prezydentem!), założyłem konto i przeglądam. Często, czasami za często. Tik Tok potrafi wchłonąć nieprawdopodobnie ...

Nie przeglądam jednak treści tam zamieszczanych z wypiekami na twarzy, często towarzyszy mi poczucie, posłużę się językiem młodzieży, cringe'u oraz refleksja, dokąd zmierza ten świat. Gdybym miał dziecko, raczej nie pozwoliłbym mu na używanie TikToka. Wyzwanie polegające na udawaniu głosu orgazmu przez dziewczyny (dziewczynki), intelektualne wycieczki w stronę rozmiarów penisa, zwierzenia na temat pierwszego razu czy nawet aborcji (ale pamiętajcie, dystans do siebie!) to tylko niektóre z trendów na TikToku. Nie ma jednak co skazywać platformy na infamie. Bywają ciekawe profile, twórcy, którzy bawią do łez, ale jest to zdecydowanie niszowy content. 

Brak tabu – to stwierdzenie pierwsze przychodzi mi na myśl, opisując TikToka. Tylko, no właśnie. To nie jest zasługa aplikacji, a jedynie użytkowników, tego jak oni zostali wychowani, w jakim społeczeństwie się poruszają.. Przypomnę, 13–15 lat – w takim wieku jest 65% ludzi na Tik Toku. Trafnie zauważył również Kamil Szufladowicz z newonce. – Apka pozostanie bezpardonowym targowiskiem próżności i miejscem na flexowanie się bogactwem.

No i w końcu nadchodzi on – sam Andrzej Duda z uśmiechem rodem z zabawnych memów. W swoim pierwszym filmiku prezydent zaprosił uczniów do udziału w turnieju Grarantanna Cup. "Wiadomo, że teraz ciężko się uczycie, ale potrzebny jest też sport. E-sport. Zapraszam was do turnieju Grarantanna Cup organizowanego wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji" - powiedział prezydent. Przyklaskuje samej inicjatywie, ale na miłość boską reklama w tym miejscu, o tym czasie jest marketingowym strzałem w kolano, a do tego nijak to się nie przełoży na wyborcze poparcie. Poza tym nie kojarzę, aby któryś z poważnych polityków posiadał oficjalne konto na TikToku ... Brak komentarzy:

INSTAGRAM FEED

@soratemplates