I co dalej?

Wiecie, co jest najgorsze? Że to cholerstwo cały czas będzie wokół nas. Koronawirus oraz wszelkie konsekwencje z nim związane – przede wszystkim finansowo-gospodarcze nie miną za 2-3 miesiące. I tak, trochę się boje.

Dziś (tj. 24.03.2020 r.) odbyła się, kolejna już, konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Temat może być tylko jeden. – Chcemy przedstawić nowe ograniczenia, które są niezbędne by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Siła gospodarcza państw to za mało. Musi być dobra organizacja i społeczne zrozumienie zasad, by zapanować nad rozprzestrzenianiem się wirusa – powiedział szef rządu. 

Nowe restrykcje obejmują:

1. Ograniczenia w przemieszczaniu się – z wyjątkiem pracy, pomocy osobom chorym i bliskim, a także uczestniczeniem w wydarzeniach religijnych oraz "niezbędnych spraw życia codziennego" (wyjście do sklepu czy apteki);

2. Ograniczenia dotyczące komunikacji publicznej – dopuszczalna liczba pasażerów to miejsca siedzące podzielone przez dwa; w autobusach, tramwajach czy metrze nie może być tłoku;

3. Ograniczenia zgromadzeń publicznych i imprez do absolutnego minimum (wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu);

4. Ograniczenie uczestnictwa w wydarzeniach kościelnych – może w nich brać udział jednocześnie nie więcej niż 5 osób + sprawującymi posługę.

Nie mi to oceniać czy to dobre posunięcie ze strony władzy, czy złe. Zastanawia mnie jednak tak wielka hipokryzja ze strony rządu. Zgromadzenia maksymalnie do 2 osób, ale wybory przeprowadźmy, a jak! Nie o tym tutaj, ale sami wiecie – emocje. 

Nie podaje ile zostało zarażonych koronawirusem, gdyż bardzo szybko te liczby uległyby dezaktualizacji. Musimy sobie jednak uzmysłowić, kończy się świat, który był nam znany. Sekretarz generalny OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) Angel Gurria powiedział w rozmowie z BBC, że szok dla gospodarki jest już dużo większy niż ten z czasów kryzysu finansowego sprzed ponad dekady. Według niego oczekiwanie, że gospodarki szybko wrócą do stanu sprzed wybuchu pandemii koronawirusa jest jedynie "myśleniem życzeniowym" – Miną lata, zanim światowa gospodarka odrobi straty po pandemii koronawirusa – podaje OECD. 

Genialnie ten problem ujął Wojciech Morawski, który w swoim felietonie dla tygodnika "Polityka" napisał: – Nowy system gospodarczy będzie musiał dostosować model konsumpcji i styl życia do bariery ze strony środowiska. Będzie to proces „niechciany, niepożądany i niemożliwy do uniknięcia”.

Mamy więc zagrożenia z dwóch stron. Z jednej, pandemia koronawirusa – kolejne restrykcje, ofiary, zakazy, strach przed utratą zdrowia. Z drugiej z kolej, kryzys gospodarczy, który dotknie prawdopodobnie każdego z nas. Już teraz słyszy się o zwolnieniach, redukcji etatów czy nawet upadkach firm ... 

Wiecie, co jest najgorsze? Że to cholerstwo cały czas będzie wokół nas, to nie minie za 2-3 miesiące. Koronawirus, ale nie tylko. Chodzi również o wszelkie konsekwencje z nim związane – przede wszystkim finansowo-gospodarcze. I tak, trochę się boje, choć na początku, jakby to powiedziała moja babcia, udawałem gieroja. Bagatelizowałem problem, bawiły mnie memy związane z koronawirusem. Dziś posypuje głowę popiołem, lecz cały sęk polega na tym, że nie wiem czego bardziej obawiam ... Koronawirusa czy finansowego krachu. Nie wiem, co będzie dalej, i w jakiej Polsce się obudzimy nawet po świętach. Ale dbajcie o swoje zdrowie, także (albo przede wszystkim) o te psychiczne.
1 komentarz:

Anonimowy pisze...

You might require an web connection to play Caesars Slots and access its social features. You also can find more details about the performance, compatibility and interoperability of Caesars Slots within the above description. By accessing and enjoying in} this sport, you agree to future sport updates as launched on this website. You might select to update this sport, but when you don't update, your sport expertise 1xbet and functionalities additionally be} decreased. The microprocessors driving today's machines are programmed with random-number mills that govern winning combos. And on video slots, reel strips may be programmed to be lengthy as|so lengthy as} wanted to make the percentages of the sport hit at a desired proportion.

INSTAGRAM FEED

@soratemplates