Stereotypy

Większość ludzi ulega stereotypom, jakże popularne są dowcipy o tym, że blondynki są głupie, czy o tym, że rude osoby są fałszywe, jednak nie mają one tak naprawdę odzwierciedlenia w rzeczywistym świecie, ale to tylko dowcipy. Są niestety stereotypy które uderzają w konkretną grupę ludzi np. w młodych ludzi i bez wątpienia są one raniące.

Widział ktoś w mainstreamowej telewizji program, stawiającą młodzież w pozytywnym świetle, mówiący o tym ilu jest młodych wolontariuszy chcących pomagać starszym ludziom czy zwierzętom za darmo, ilu młodych się udziela w fundacjach czy innych akcjach mających na celu bezinteresowną pomoc ? Takie widoki są rzadkością, za to seriale które dotyczą polskiej szkoły, gdzie jej obraz jest przedstawiony w bardzo patologiczny sposób są emitowane codziennie i cieszą się popularnością wśród starszych osób. Kiedyś moja babcia zadała mi pytanie czy moja szkoła też tak wygląda, że tylko się bijemy, pijemy, kradniemy i palimy. Czułem się zażenowany, musiałem jej to wszystko wytłumaczyć, ale to tylko jeden przypadek, a co z resztą starszych Pań ? Większość z nich myśli podobnie jak widać na ekranie telewizora i ulega stereotypowi "ta dzisiejsza młodzież".


W ciągu ostatnich kilkunastu lat powstało multum subkultur do których należy w większości młodzież, razem z tymi subkulturami powstało wiele stereotypów. Łysy chłopak to z automatu jest widziany jako kryminalista, dziewczyna z dredami pewnie ma problem z narkotykami, a ktoś kto chodzi w glanach, długich włosach i skórzanej kurtce jest satanistą. Taki obraz jest zasługą tego, że lubimy kogoś oceniać po wyglądzie, nie zdając sobie sprawy kim ta osoba tak naprawdę jest, co czuje, co ma w sercu, choć celem subkultury jest sposób ukazywania siebie, lecz lepiej kogoś poznać bardzo dokładnie, bo być może metalowiec uznawany zewsząd za brudasa, będzie doskonałym przyjacielem i cudownym człowiekiem.

Młodzież uchodzi w dzisiejszych czasach za leniwą, głupią i bez jakichkolwiek perspektyw. Faktycznie często pojawia się problem co dalej po szkole, po studiach, ale większość chce działać, chce coś robić, pomyślmy logicznie dlaczego są dziś tak popularne prace wakacyjne ? To chyba najlepszy argument na to, że młodzież jest leniwa, a czy mało inteligentna ? Młode pokolenie jest ogłupiane przez wspomnianą telewizję, internet, smartfony tu nie ma wątpliwości, ale jest naprawdę wielu którzy dalej cenią sobie dobrą książkę, są głodni wiedzy, wiedzą naprawdę dużo, choć w społeczeństwie bardziej znani są Ci po drugiej stronie, o nich się głównie mówi, dlatego są uznawani za większość.

Stereotypy były, są i będą, walczyć z nimi to jak walka z wiatrakami, jednak ulegając im często możemy drugą osobę skrzywdzić nie wiedząc o niej nic tak na prawdę. Młodzi ludzie są dziś strasznie poddani ocenie przez starszych, często pochopnej opartej na stereotypach, ale nie można sobie zawracać nimi głowy, najlepiej udowodnić drugiej osobie kim tak naprawdę jesteśmy poprzez swoje czyny.


Brak komentarzy:

INSTAGRAM FEED

@soratemplates