Matura- kilka słów prawdy

Matura to bzdura

Jestem już po maturze- egzaminie, który podobno decyduje o dalszym życiu. Jak dla mnie to mit stworzony przez ludzi, których jedyną ambicją w życiu są dobre oceny i jak najlepsze wyniki egzaminu dojrzałości, dlatego do matury podszedłem ze spokojem nie obawiając się o swoją przeszłość. W życiu można tylko dojść do czegoś posiadając talent i pasję. Ci którzy spędzają najwięcej czasu nad zakuwaniem najczęściej nie mają tego, ale za to posiadają świetne oceny. Jednak czy to wyznacznik inteligencji ?

Polityka, a egzamin dojrzałości

Tegoroczne matury na poziomie podstawowym były stosunkowo proste. Są głosy, że to zasługa zmiany rządzących w sejmie. Porównałem arkusze maturalne z 2008 i 2012 roku- czyli pierwsze matury po wyborach parlamentarnych do tych z innych lat. Rzeczywiście mogą sprawiać wrażenie łatwiejszych, lecz zabawne jest wierzyć, że zaraz po wyborach Pan Kaczyński, lub we wcześniejszych latach Pan Tusk stał nad CKE i dobierał pytania maturalne. W roku 2015, aż 25% uczniów nie zdało matury, a sierpniowe egzaminy poprawkowe idą w parze z kosztami. Tylko tu widzę ingerencję polityki w maturę.

Matura w innych krajach

W Polsce wiele kontrowersji wzbudza obowiązkowa matura z matematyki, obowiązkowe rozszerzenie, ciągłe reformy itd. Przyjrzyjmy się jak egzamin dojrzałości wygląda w innych krajach:

  • Ukraina- Szkoła średnia kończy się egzaminem wewnętrznym (W Polsce matura jest egzaminem zewnętrznym) z języka ukraińskiego i historii Ukrainy oraz z trzech przedmiotów zależnych od profilu szkoły.
  • USA- Forma i nazwa (SAT, lub ACT) matury zależy od danego stanu. ACT obowiązuje w środkowych stanach USA i  sprawdza w osobno język angielski, matematykę, czytanie, wiedzę ogólną i pisanie, z kolei SAT (zachodnie i wschodnie wybrzeże) składa się jedynie z trzech części, czyli czytania ze zrozumieniem, pisania i matematyki.
  • Chiny- Gaokao- czyli odpowiednik naszej matury uchodzi za jeden z najtrudniejszych egzaminów na świecie. Ciekawostką jest, że na czas jego trwania w okolicach szkół panuje zakaz poruszania się pojazdów i wstrzymanie prac budowlanych. Uczniowie mierzą się z językiem chińskim, matematyką i językiem obcym oraz sześcioma dodatkowymi przedmiotami do wyboru. 
  • Hiszpania- Liceum kończy selectivo, składający się z 7 egzaminów w przeciągu 3 dni. 
  • Rosja- Rosyjska młodzież ma najbardziej podobny system edukacyjny do polskiego, różnicą jest, że kończą edukacje w wieku 17 lat. Po ukończeniu szkoły średniej podchodzą do egzaminu państwowego z języka rosyjskiego i matematyki oraz trzech przedmiotów do wyboru. 

Można żyć bez matury

Andrzej Wajda bez matury dostał Oscara, Lech Wałęsa  otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla również bez matury. Można ? Oczywiście, że tak. Świat daje obecnie tyle możliwości, że naprawdę bez matury można osiągnąć sukces. Nie lubię dyskryminacji osób bez niej. Znam wiele osób dużo bardziej zaradnych po np. zawodówce niż po studiach. Nie stawiajmy, więc matury jako świętości, jednak wszystkim, którzy do niej przystąpili życzę jak najlepszych wyników.



Brak komentarzy:

INSTAGRAM FEED

@soratemplates