Nie potrafimy ze sobą rozmawiać

"Nic pożądańszego, a nic trudniejszego na ziemi, jak prawdziwa rozmowa" - pisał przed laty narodowy wieszcz, Adam Mickiewicz. W obecnej erze wciąż szczery dialog jest czymś bardzo skomplikowanym, lecz pożądanie go jakby gasło. 

Wracamy późną porą autobusem. Ja, młody adept sztuki pisania wraz z uznanym w bielskich kręgach poetą. Dzieli nas ponad 40 lat różnicy, czyli jak można mniemać jest to ogromna różnica pokoleniowa. Pomimo tego swobodnie wymienialiśmy myśli na temat ludzkiej egzystencji w dzisiejszych czasach. Zmęczeni trudem dnia, jednak wchodzimy w głębiny świadomości naszego społeczeństwa. Dostrzegamy wielki problem w tym, że ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać...

Teraz czas poszukać odpowiedzi, dlaczego tak jest? Wszak jest to temat wielokrotnie powielany. W mediach, na forach internetowych - wszędzie, gdzie się tylko da. I co? Gówno. Jesteśmy ogołoceni ze strefy emocjonalnej. Przypominamy coś na kształt atomów, które jedynie obijają się o siebie, kiedy jest taka potrzeba.

Przejdźmy teraz do strefy rozumu. Tam również tkwią wielkie rezerwy, kto wie czy nawet nie większe niż w mentalności. Alarmuje się, że społeczeństwu grozi analfabetyzm wtórny, podczas, gdy jego następstwa możemy zobaczyć już dziś, szczególnie wśród młodego społeczeństwa. Książki? Na co to komu. Mamy emotikony, hasztagi, skróty typu: "kc", "ooo ja cb też". Po co rozwijać słownictwo czy też inne horyzonty. Zderzeniem z rzeczywistością okazuje rozmowa w tzw. "realu" (to stwierdzenie już chyba najlepiej uzmysławia owe zderzenie), kiedy to dwójka ludzi, którzy w świecie internetowym świetnie się dogadywali w realnym nie mają o czym dyskutować. Dlaczego tak jest? Cóż, na np. messengerze nie wykształci się sztuka słuchania...

Niestety, przystanek przy Hotelu Prezydenta zmusił mnie do zakończenia dyskusji z wielce czcigodnym poetą i nie zdążyliśmy tym samym odpowiedzieć na pytanie co zrobić, aby to zmienić. Niechaj więc do smutnej refleksji zmusi fakt, iż gdy wpisałem w wyszukiwarce Google "nie potrafimy ze sobą rozmawiać", aby przypadkiem nie powielić tytułu tekstu to oprócz tego, że wyskoczyło kilka stron porad to również pojawiła się przytłaczająca ilość propozycji innych zapytań:

Wyszukiwania podobne do: nie potrafimy ze sobą rozmawiać


- nie rozmawiamy ze sobą wcale

- nie rozmawiamy juz wcale tak jak robiliśmy to kiedyś
- nie rozmawiam z mężem
- nie umiemy rozmawiac
- jak rozmawiać w związku
- jak rozmawiać z partnerem o problemach w związku
- nie rozmawiamy już wcale tak jak robiliśmy to kiedyś
- o czym rozmawiać z partnerem


Naprawdę jest aż tak źle? 
Brak komentarzy:

INSTAGRAM FEED

@soratemplates