Trudne wybory (2)

Na ulicach miast mnóstwo plakatów. Partie rozdają kubki, długopisy i wiele innych gadżetów. W telewizji często nadawane są spoty wyborcze. Wszystko to przypomina jakieś wyścigi. Jednak tu chodzi o dobro Polski.

Najważniejsze wybory

W Polsce mamy władze parlamentarną, dlatego te wybory są ważniejsze od prezydenckich. Nie jestem zwolennikiem tego systemu. Wystarczy popatrzeć na treści spotów. Mniej tam merytorycznej treści, racjonalnych rozwiązań, a więcej wzajemnego obrzucania się błotem i hipokryzji. Polepszenie kondycji naszego kraju schodzi na dalszy plan. Ważniejsza jest "dobra posadka". W tekście SUBIEKTYWNIE ocenię główne partie. Nie każdy się tym interesuje, a nikt nie chce narzekać przez następne lata.

Platforma Obywatelska

Liczne afery, ucieczka do Brukseli Donalda Tuska, korupcja i Ewa Kopacz. Te cztery grzechy pogrzebały PO. Platforma ma naprawdę dobry program i taki miała przez osiem lat rządów. Tylko nie ma w nim wiele prawdy. Były obietnice takie jak obniżenie podatków- podatki zostały podwyższone, obniżenie wieku emerytalnego- wiek emerytalny został podwyższony. PO deklaruje się jako chrześcijańska demokracja, a wprowadzona została konwencja antyprzemocowa która silnie uderzyła w Polski kościół i tradycje. Dziś platforma podaje kuszące propozycje np. wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej w wysokości co najmniej 12 złotych. Boję się, tylko że zrobią całkiem na odwrót. Jak we wcześniejszych latach.

Prawo i Sprawiedliwość

Miałem "przyjemność" brać udział w spotkaniu z liderem PiS- Jarosławem Kaczyńskim. Byłem trochę przerażony. Nie tym, co mówił Pan Jarosław, ale fanatyzmem ludzi (przeważnie w starszym wieku) wokół. Co do partii mam wrażenie jakbym stał między niebem, a piekłem. Rzeczy o których mówi Pan Prezes i Pani Beata Szydło trafiają do mnie z moralnego punktu widzenia. Jeśli chodzi o program to od razu można się domyślić, że jest nie do zrealizowania. Słucham Pana Kaczyńskiego jak mówi o wolności, powrocie do normalności, aby przywrócić suwerenność Polski. Piękne ! Tylko chwila. To Jarosław Kaczyński podpisał Traktat Lizboński i domagał się stworzenia europejskiej armii. I dopiero po chwili dochodzi do mnie jaką hipokryzją śmierdzi ta partia. Najprawdopodobniej PiS wygra te wybory. Platforma jakakolwiek, by nie była, to gospodarka w naszym kraju nieznacznie, ale jednak się ruszyła, a gdy rządzić będzie PiS i nie daj Boże spełni swoje obietnice, możemy być pewni o kryzys i jeszcze większe zadłużenie państwa.

Partia KORWIN

Korwina się kocha, albo nienawidzi. Mnie jednak bardziej przekonuje do tej partii postać Przemysława Wiplera. Jest to polityk który nie jest poddany żadnym schematom, mówi czystą prawdę bez względu na to, że jest często niewygodna (jak w programach u Moniki Olejnik) i jest świetnym ekonomistą. Janusz Korwin-Mikke całe życie głosi te same poglądy i chwała mu za to. Tylko zawsze jego nieprzemyślane wypowiedzi, idealne do manipulacji niszczyły jego elektorat, ale nie tym razem. Obydwaj Panowie wykonali świetną pracę w czasie tej kampanii. To co mi się najbardziej podoba, innym nie musi to to, że partia KORWIN nic nie obiecuje, ale też nic nie będzie zabierać.

Nowoczesna

Ryszard Petru- były bankowiec, asystent Leszka Balcerowicza, pełnił rolę stratega w BRE Banku. Tym się zajmował lider Nowoczesnej przed wejściem w politykę. To co daje mu wyższość nad innymi mniejszymi ugrupowaniami to wysoki budżet. Wystarczy tylko porównać ile czasu w telewizji miał Petru, a ile Korwin lub Kukiz. Na listach Nowoczesnej widnieje wiele nazwisk byłych członków PO np. Jerzy Meysztowicz, Mirosław Pampuch czy Adam Rogala-Lewicki, więc nie ma się co dziwić, że Nowoczesna jest nazywana Platformą "bis". Obniżenie podatków, promowanie wykształcenia, aktywności, uczestnictwa obywateli w rządzeniu państwem, pozbawienie partii politycznych finansowania z budżetu państwa- ładnie brzmią główne obietnice Ryszarda Petru. Tylko czy są one wiarogodne i zostaną spełnione, czy będzie tak jak z PO ?

Kukiz' 15

Napisałem kiedyś, że Kukiz to: "człowiek szczery, silny i zdecydowany". O ile wcześniej wydawało mi się to prawdą, to podczas kampanii wyborczej doszedłem do wniosku, że się myliłem. Kukiz popełnił wiele błędów w ostatnim czasie. Trochę zachłysnął się początkowymi sondażami. Stworzył listy wyborcze bez żadnego ładu i składu. Nigdy nie będzie w polityce funkcjonować frakcja ze skrajną lewicą i prawicą. Dlatego jeszcze przed wyborami dochodziło wewnątrz obozu do sporów. A sam Kukiz ? Zachwycił mnie debatą. Wrócił stary, dobry Paweł. Takiego jakiego osobiście go lubię. Nie warto wierzyć tym co mówią, że Kukiz nie ma programu. Kukizowi, w przeciwieństwie do Kaczyńskiego uwierzę, że chce przywrócić wolność i suwerenność Polski. Mówi o tym od wielu lat i się tego trzyma, a to jest jego jeden z głównych postulatów.


Zjednoczona Lewica

"Próżnoś repliki się spodziewał. Nie dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem nawet:"Pies cię... - Bo to mezalians byłby dla psa". Te słowa Juliana Tuwima wypowiedział Leszek Miller w stosunku do Janusza Palikota w sejmie. Dziś razem ładnie się uśmiechają, uściskają sobie dłonie. Ile człowiek zrobi dla polityki i dla pieniędzy. Mój stosunek do lewicy ? Obojętny. Ja potrafię uszanować poglądy drugiego człowieka. Znam wielu ludzi tzw. "lewaków". Nie mam z nimi problemu, tylko posiadam wrażenie, że w drugą stronę to nie działa. Kandydatką na premiera z tej partii jest Barbara Nowacka. Obiecuje: bezpieczeństwo socjalne, dobre leczenie, prawa do mieszkania i sprawną gospodarkę, lecz zabierając przy tym religię w sferze publicznej i legalizując związki homoseksualne. Jak ktoś się identyfikuje z takimi poglądami- w porządku, tylko niech nikt nie obraża drugiego, jak np. kiedy ktoś się nie zgadza z przyjmowaniem imigrantów to przez środowiska lewicowe jest nazywany rasistą.

Pozostała stawka

W ostatnich dniach szum za sprawą debaty robi Adrian Zandberg z partii "Razem". Poglądy podobne jak do Zjednoczonej Lewicy tylko Zandberg wypowiada się dużo bardziej merytorycznie od Nowackiej, a także panuje inna atmosfera wokół "Razem", gdyż powstała niedawno i staje się powoli ulubioną partią mainstreamowych mediów. PSL to ugrupowanie które rządziło wspólnie z PO. Największy "cwaniak" spośród reszty. Nie może liczyć na większe poparcie, ale przekonują, że są partią centrum i dzięki temu zapewne będą w koalicji ze zwycięzcą wyborów, jeśli przekroczą 5 procentowy próg wyborczy.

Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w wyborach. Rozumiem, że dla niektórych nie ma partii na którą chcą zagłosować, ale może warto zaryzykować głosując na tą która ma dla kogoś, choć cień nadziei. Żadna partia nie jest idealna, nie każda też jest w pełni zła. Nasz wybór powinien zależeć od naszego osobistego poglądu, a nie tego co mówią sondaże czy media.

Brak komentarzy:

INSTAGRAM FEED

@soratemplates