Krytyka (Open Minds vol.7)

Żyjemy w świecie, gdzie jesteśmy szczególnie poddani ocenie. W szkole, pracy, na ulicy, wszędzie. Częściej są to negatywne opinie niż pozytywne. Ale czy ta krytyka na pewno jest taka zła jak się o niej pisze ?


Świat bez krytyki

Wyobrażacie sobie to ? Wszyscy się do siebie uśmiechają, nikt nikomu nie mówi złych rzeczy, nawet o nich nie myśli. Ludzie nie widzą w ogóle wad u drugiej osoby (warto zauważyć, że miłość jest takim stanem). No właśnie i co wtedy ? Robilibyśmy głupoty, schodzilibyśmy na moralne dno, popełnialibyśmy mnóstwo błędów, a nikt nie mógłby nam o tym powiedzieć. Okropna wizja.

Hate czy krytyka ?

I to jest właśnie główne pole bitwy. Często, gdy ktoś nam próbuje na coś zwrócić uwagę, od razu odbieramy to jako zamach na naszą osobę, jako "hejt". Oczywiście są ludzie, którzy szukają tylko pretekstu, aby się do czegoś przyczepić, ale można te osoby wykorzystać jako pomoc zamiast walczyć z nimi. Tak, aby następnym razem ten ktoś nie miał okazji, by doszukać się błędów. warto wyrobić w sobie umiejętność reagowania na krytykę. Ja mam bardzo prosty sposób, na to co jest nie prawdą nie reaguje, a na realną krytykę, choć takiej jest mniej w życiu każdego z nas chyba, wyciągam lekcje. Bez złości i niszczenia pokoju ducha.

Konstruktywna krytyka

Mało jest ludzi, którzy potrafią ją udzielać, jest to pewna umiejętność. Da się ot tak nauczyć tego ? Wiele zależy od osobowości tego człowieka, ale też od tego kim dla nas jest. Najlepiej mieć w gronie swoich przyjaciół kogoś, kto potrafi Cię konstruktywnie skrytykować. Ważne jest, że niekoniecznie jeśli ktoś potrzebuje, aby zjeb** go z góry na dół,  to to samo będzie dobre dla innego człowieka. Tu, gdy chcemy kogoś skrytykować w dobrej wierze trzeba się dopasować do danego charakteru.

Krytyka = cenna rada

Dla wielu krytyka jest wielkim problemem. Przez nią łatwo popaść w emocjonalny amok. Często patrzymy się na opinie innych, niepotrzebnie. Nauczymy się w dobry sposób odbierać krytykę. To co uważamy za niesłuszne najlepiej rzucić w "folder spam" i po prostu to zignorować, a opinie, które skłaniają nas do refleksji, warto rozważyć i poprawić w sobie to co my być może przeoczyliśmy, bez obrażania się na drugą osobę, a podziękowaniu mu za pomoc, Niech krytyka będzie synonimem cennej rady. 


Wpis jest częścią projektu "Open Minds".

Przeczytaj inne wpisy z projektu:

Vol. 1: darquizi.blogspot.com/2016/02/open-minds-vol-1-o-samym-projekcie.html

Vol. 2: darquizi.blogspot.com/2016/02/jestes-zerem-jestes-nikim-open-minds.html


Brak komentarzy:

INSTAGRAM FEED

@soratemplates